bugenvilija

Savršeno je vrijeme za sadnju očaravajuće ljepotice koja voli sunce, a nije zahtjevna


Autor: Lucija Sučić
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Bugenvilija, raskošna biljka porijeklom iz Južne Amerike, sve češće krasi vrtove i balkone diljem Mediterana, uključujući i naše vrtove i gredice. Sa svojim jarkim cvjetovima i snažnim penjačkim navikama, ova biljka prava je ljetna senzacija.

Iako izgleda egzotično, bugenvilija nije osobito zahtjevna za uzgoj — pod uvjetom da znate što traži.

Sunce, toplina i dobra drenaža

Bugenvilija voli toplinu i sunce - što više sunca dobije, to će obilnije cvjetati. Najbolje raste na zaštićenim, južnim pozicijama, gdje je zaklonjena od hladnog vjetra.

U kontinentalnim krajevima preporučuje se uzgoj u posudama koje se zimi mogu premjestiti u zatvoren prostor, jer biljka ne podnosi temperature ispod 2 °C.

Tlo mora biti dobro drenirano. Ako je sadite u posudu, odaberite onu s rupama na dnu i koristite supstrat za mediteranske biljke ili kaktuse.

Prekomjerno zalijevanje je jedna od najčešćih pogrešaka — bugenvilija voli vlagu, ali ne podnosi da korijen stalno bude mokar.

Rezidba za više cvjetova

Zanimljivo je da ono što većina smatra cvjetovima zapravo nisu pravi cvjetovi, već pricvjeti koje dolaze u ružičastoj, ljubičastoj, crvenoj, narančastoj ili bijeloj boji. Pravi su cvjetovi sitni i bijeli, gotovo neprimjetni.

Da bi biljka bila bujna, preporučuje se redovita rezidba. Glavno orezivanje obavlja se krajem zime ili u rano proljeće, a tijekom ljeta se mogu uklanjati pojedini izdanci kako bi se potaknulo novo cvjetanje. 

Prihrana i zalijevanje

Tijekom vegetacije (proljeće i ljeto), biljku je dobro jednom tjedno prihraniti tekućim gnojivom bogatim kalijem, kako bi potaknula cvatnju. Zalijeva se umjereno, tek kada se gornji sloj zemlje osuši. U jesen i zimi zalijevanje treba smanjiti na minimum.

Bugenvilija je idealan izbor za sve koji žele da im terasa ili vrt zasja bojama tijekom ljeta. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








OSZAR »